2009

W Dzień Dziecka – 1 czerwca w Bielsku-Białej odbyło się uroczyste podsumowanie 5. edycji programu Pola Nadziei  organizowanego przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne działające przy parafii NMP Królowej Polski. Jak co roku uroczystość zgromadziła m.in. przedstawicieli władz miasta z p. Jackiem Krywultem, prezydentem miasta Bielska-Białej, władze oświatowe, dyrektorów szkół, nauczycieli, młodzież i dzieci oraz duchowieństwo.

Do tegorocznej akcji włączyło się i realizowało program 76 szkół z miasta Bielska-Białej, powiatu bielskiego (gmina Jasienica, Kozy, Wilkowice, Wilamowice, Buczkowice, Bestwina, Porąbka), Skoczów i Żywiec oraz z gminy Czechowice-Dziedzice.

Obchody zakończenia tegorocznej edycji rozpoczęły się Mszą w. w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Bogusław Loska SDS – wikariusz prowincjalny salwatorianów. Po Eucharystii, w której wzięło udział ponad 800 uczniów wraz z opiekunami, dokonano podsumowania programu Pola Nadziei 2009, wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania oraz przyznano tytuły Honorowego Członka Stowarzyszenia. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Wesołe nutki” z Pogórza pod kierunkiem p. Barbary Grubej oraz chóru z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rudzicy pod kierunkiem dr Jana Borowskiego.

Dzieci i młodzież pod opieką nauczycieli swoje działania promujące ruch hospicyjny rozpoczęli od jesiennego sadzenia żonkili – symbolu nadziei. W szkołach organizowane były aukcje, konkursy plastyczne i literackie, festyny szkolne, apele, spotkania z ks. Grzegorzem Jabłonką – duszpasterzem Hospicjum w. Kamila, kwesty przy parafiach oraz kwesty publiczne w sklepach sieci Sawia w Bielsku-Białej, Skoczowie i Żywcu.

W akcję organizowaną po raz piąty w Bielsku-Białej przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne mocno zaangażowany był ks. Grzegorz Jabłonka – duszpasterz Hospicjum w. Kamila. Pola Nadziei przypominają o ludziach cierpiących, którzy czekają na naszą pomoc i opiekę. Zwracamy uwagę młodzieży na trudny temat umierania i śmierci, ale także potrzebę włączenia się w wolontariat – tłumaczył ks. Grzegorz, który przez kilka miesięcy jeździł do uczniów z 25 szkół z wykładami.

Dzięki takiej działaności uczniów pod kierunkiem nauczycieli i dyrektorów szkół na konto budowy stacjonarnego hospicjum wpłynęło 147 tys. zł.

Dziękujemy!