54 000 głosów na hospicjum

Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne zostało jednym ze zwycięzców konkursu sieci Tesco „Decydujesz, pomagamy” na najlepszy lokalny projekt społeczny. Hospicjum zdobyło ponad 54 tysiące głosów. Głosowanie odbywało się w sklepach Tesco – w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach.

Konkurs „Decydujesz, pomagamy” przeprowadzono w całej Polsce, w ponad 300 miejscowościach. W każdym regionie o zwycięski grant w wysokości 5 000 złotych ubiegały się inne – lokalne organizacje społeczne. W pierwszym etapie konkursu projekt Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego z Bielska-Białej znalazł się w grupie 420 projektów wybranych z 1000 nadesłanych z całej Polski. W drugim etapie, wraz z dwoma innymi projektami, został zaprezentowany w siedmiu lokalnych sklepach Tesco (Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice), gdzie klienci mogli oddawać na niego swój głos wrzucając do specjalnej skarbony żeton otrzymany w kasie.

Wręczenie Salwatoriańskiemu Stowarzyszeniu Hospicyjnemu grantu w wysokości 5 000 złotych odbyło się 16 czerwca w Tesco przy ul. Warszawskiej w Bielsku-Białej.

Projekt bielskiego hospicjum zatytułowany „Pola Nadziei – zobaczyć i zrozumieć ” zakłada zakup 3 ssaków medycznych, 2 wózków toaletowo-prysznicowych i zestawu przeciwodleżynowego. Urządzenia zostaną zaprezentowane uczniom i gościom oficjalnym podczas inauguracji programu edukacyjnego „Pola Nadziei” w nowym roku szkolnym. Dzięki pokazowi i prelekcji słuchacze dowiedzą się na jakie sytuacje i cierpienia narażeni są chorzy w terminalnym okresie choroby i jak można im pomagać w hospicjum, żeby ograniczyć ból i dyskomfort. Dzieci otrzymają cebulki żonkili (międzynarodowy znak ruchu hospicyjnego), które posadzą przed swoimi szkołami , a w ciągu roku w szkole zorganizują akcje na rzecz hospicjum.

Podczas głosowania w sklepach Tesco Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne promowało swój projekt dzięki wolontariuszom, m.in. Anicie Kosmaty z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach wraz z uczniami, Monice Masny z Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Bielsku-Białej (przy ul. Karpackiej) wraz z uczniami oraz Januszowi Gwiżdżowi.

Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne jest budowniczym i prowadzącym Hospicjum stacjonarne im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

logo-decyd-pomag_mini

Tekst i foto: Beata Zamlewska-Pałyga