Inauguracja Pól Nadziei 2017

Po raz pierwszy w historii Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego inauguracja Pól Nadziei – w kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej – odbbyła się wówczas, gdy w hospicjum przebywali już pierwsi, po otwarciu placówki, chorzy.

Podczas inauguracji 13. edycji kampanii (24 października 2016 r.) młodzież i goście mieli okazję zobaczyć ssak elektryczny – specjalistyczny sprzęt używany m. in. na oddziałach paliatywnych (w szpitalach i w hospicjach). Trzy ssaki do stacjonarnego hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej zakupiono za pieniądze z grantu programu sieci Tesco „Decydujesz, pomagamy”. Zdobycie grantu w wysokości 5 000 tys. zł było efektem głosowania we wszystkich sklepach Tesco w Bielsku-Białej i w Czechowicach-Dziedzicach. Klienci mogli oddać głos na jeden z trzech projektów społecznych. Zakup trzech ssaków elektrycznych wraz z ich prezentacją i prelekcją podczas inauguracji „Pól Nadziei” na temat potrzeb chorych w hospicjum spotkał się z największym zainteresowaniem – otrzymał ponad 54 tys. głosów.

Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Gregera. Kościół ewangelicko-augsburski reprezentował ks. Piotr Szarek. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz miejskich z prezydentem Jackiem Krywultem. W bieżącym roku do programu przystąpiło 71 szkół z Bielska-Białej, powiatu bielskiego, Skoczowa i Żywca.

– Akcja, prowadzona przez Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne, jest okazją do szerszego spojrzenia na bezinteresowną działalność na rzecz drugiego człowieka – mówił w kościele ks. bp Piotr Greger. Prezes Grażyna Chorąży dziękowała uczniom i nauczycielom za zakupienie cegiełek o wartości 1 mln 970 tys. zł.

Na zakończenie spotkania uczniowie zostali obdarowani cebulkami żonkili, które są żywym symbolem idei hospicyjnej, a  przedstawiciele duchowieństwa, parlamentarzyści i samorządowcy zasadzili w hospicyjnym ogrodzie cebulki żonkili.

logo-decyd-pomag_mini