Koncert kolęd

W sobotę, 14 stycznia 2017 r. w bielskiej katedrze wystąpił Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej z Bielska-Białej. Wykonany koncert kolęd był wsparciem dla bielskiego Hospicjum św. Jana Pawła II. Koncert prowadził Andrzej Mróz „Czarny”, a występ chóru uświetnił Juliusz Wątroba, który recytował swoje przepiękne, świąteczne wiersze.

Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej rozpoczął swoją działalność w maju 2003 r. z inicjatywy Beaty i Jana Borowskich. Powstał dzięki życzliwości i osobistemu zaangażowaniu rektora prof. Marka Trombskiego oraz kanclerza mgr. Józefa Cegielskiego. Zespół chóru tworzą studenci i absolwenci różnych specjalności bielskiej uczelni oraz osoby nie związane z jej społecznością, a wszystkich łączy pasja i radość wspólnego muzykowania. Bielski chór Akademii Techniczno-Humanistycznej prowadzi od samego początku Jan Borowski – absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie dyrygentury prof. Jana Wojtachy oraz Podyplomowego Studium w zakresie Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W zakresie emisji głosu swoje umiejętności, chórzyści rozwijają pod opieką Barbary Bałdy i Bogdana Desonia – solistów Opery Śląskiej. W repertuarze chóru znajdują się utwory religijne i świeckie, różnych epok począwszy od renesansu do współczesności. Zespół koncertuje w kraju i zagranicą. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Tekst i foto: Marian Szpak