Tutaj też rozkwita dobro – Pola Nadziei 2019 w USA

Odpowiadając na zaproszenie p. Barbary Pieczuro i wspólnoty salwatorianów w Veronie, w dniach od 22 września do 22 października 2018 r., w imieniu Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, ks. Grzegorz Jabłonka SDS – wieloletni kapelan domowego hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej,
a obecnie ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie – gościł w USA, w salwatoriańskich parafiach w New Jersey:
św. Jana Pawła II w Bayonne, św. Stanisława Kostki w Garfield, w kaplicy Miłosierdzia Bożego w Veronie, w parafii św. Józefa w Hackensack oraz w Nowym Jorku w parafii Matki Bożej Pocieszenia na Brooklynie. Podczas niedzielnych mszy św., w ramach kazań, ks. Grzegorz przybliżył polonii amerykańskiej temat posługi hospicyjnej, akcji Pola Nadziei oraz funkcjonowania stacjonarnego Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

W sobotę 13 października 2018 r. w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej przy parafii św. Józefa w Hackensack w New Jersey zainaugurowano akcję Pola Nadziei 2019 i posadzono 400 cebulek żonkili przez grupę wolontariuszy, pod opieką inicjatorki p. Barbary Pieczuro.

Ks. Grzegorz przeprowadził po jednej z mszy w Garfield spotkanie dla parafian, dwa spotkania dla grupy Ruchu Rodzin Nazaretańskich przy parafii w Bayonne, a także dwa spotkania dla młodzieży uczestniczącej w katechezie parafialnej w Hackensack. Podczas tych spotkań ukazał, że nieuleczalnie chore osoby są obok nas i mają, podobnie jak zdrowi ludzie, marzenia i pragnienia. Zachęcał dorosłych i młodzież do okazywania wrażliwości, zainteresowania i pomocy osobom z naszego otoczenia, które cierpią lub opiekują się swoimi bliskimi w domach – nie powinny być same. To trudny temat, ale musimy na nowo nauczyć się rozmawiać o przemijaniu, wspierać osoby starsze i chore,
bo ich wciąż przybywa. Pola Nadziei są coraz bardziej nam potrzebne.

Cieszy fakt, że z roku na rok tak mocno angażują się środowiska polonijne w USA, gdzie nauczyciele i uczniowie, a także liczni wierni salwatoriańskich parafii
w New Jersey i Nowym Jorku czują potrzebę wspierania dzieła hospicyjnego.

Podczas mojego pobytu w New Jersey zebrałem, w pięciu parafiach, na rzecz Hospicjum im. św. Jana Pawła II środki pieniężne w kwocie 14 383 $:

  • Parafia św. Jana Pawła II w Bayonne, New Jersey – ks. Zenon Boczek SDS – kwota 841 $
  • Parafia św. Stanisława Kostki w Garfield, New Jersey – ks. Piotr Hałdaś SDS – kwota 6866 $
  • Klasztor Ojców Salwatorianów w Veronie, New Jersey – ks. Ludwik Kołodziej SDS – kwota 2270 $
  • Parafia św. Józefa w Hackensack, New Jersey – ks. Włodzimierz Łaś SDS – kwota 1297 $
  • Parafia Matki Boskiej Pocieszenia na Brooklynie, New York – ks. Wiesław Strządała SDS – kwota 3109 $.

Zebrane środki pieniężne pozwolą z pewnością podjąć zadania związane z działalnością bielskiego stacjonarnego hospicjum.