Inauguracja „Pola Nadziei 2022”

11 października w kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej rozpoczęto kolejną edycję akcji „Pola Nadziei 2022”.

Podczas ekumenicznego nabożeństwa w salwatoriańskim kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej bp Piotr Greger podkreślił, że miłosierdzie „jest formą spłacania długu miłości”.
„Troska o ludzkie życie, jego ochrona – zwłaszcza w chwili choroby i zagrożenia – jest naszym fundamentalnym obowiązkiem. Hospicjum to miejsce, przestrzeń, a nade wszystko pełne poświęcenia środowisko ludzi, którzy miłosierdzie mają wypisane na twarzy. Troska o życie jest ważna na każdym etapie ludzkiego istnienia, począwszy od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci” – stwierdził.

Uczestnicy nabożeństwa modlili się także za zmarłego niedawno salwatorianina ks. Włodzimierza Łasia, który przez wiele lat pozyskiwał sponsorów dla szkoły polskiej działającej przy parafii w Nowym Jorku oraz od dawna wspierał bielskie hospicjum stacjonarne. Ks. Łaś po długich zmaganiach z chorobą zmarł w wieku 62 lat 3 października br. roku w szpitalu Holy Name w Hackensack, w amerykańskim stanie New Jersey.  

Wspólnie z biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej modlili się inni kapłani, w tym kapelan hospicjum ks. Piotr Schora. Obecny był biskup senior diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler, przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz organizacji, instytucji. Świątynię wypełnili uczniowie ze swymi nauczycielami i opiekunami.

„Hospicjum jest miejscem miłości, czyli domem, w którym chcemy, aby każdy czuł się potrzebny, jest miejscem, które chroni cierpiącego chorego i jego udręczoną rodzinę. Nie jest miejscem śmierci, ale miłości” – wyjaśniła Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.

Poinformowała, że w kolejnej edycji przedsięwzięcia w latach 2021/2022 udział weźmie 54 szkół z terenu Bielska-Białej i powiatu bielskiego, także jedna placówka ze Skoczowa.

Na zakończenie nabożeństwa delegacje szkół otrzymały cebulki żonkili do zasadzenia w swoich szkołach, aby w nowym sezonie wiosennym można było przeprowadzać żonkilowe kwesty na rzecz stacjonarnego hospicjum.

.