Pola Nadziei

Nabożeństwo i zasadzenie cebulek żonkili zapoczątkowały 23 października br. w Bielsku-Białej kolejną edycję programu „Pola Nadziei”, popularyzującego ideę opieki hospicyjnej. W czasie inauguracji delegacje z kilkudziesięciu szkół z regionu otrzymały cebulki żonkili, a zaproszeni goście zasadzili kwiaty przed hospicjum stacjonarnym im. św. Jana Pawła II. Żonkile są symbolem nadziei i walki z cierpieniem.

Podczas nabożeństwa w salwatoriańskim kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej bp Piotr Greger, nawiązując do słów odczytanych we fragmencie Ewangelii – „Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem (Łk 12, 13)” – zwrócił uwagę, że jest to „zachęta do dzielenia się tym, co posiadamy i możemy komuś przekazać”.

„Ewangeliczny podział wymyka się spod wszelkich prawideł matematyki. Człowiek dzieląc – pomnaża, dając – nic nie traci, ale zyskuje zarówno on, jak i osoba obdarowana. To jest metoda działania kolejnej edycji akcji ‘Pola nadziei’. Zachęcam do pomnażania poprzez dzielenie i dziękuję tym wszystkim – uczniom, nauczycielom, katechetom – którzy będą przyjmować to, z czym inni będą się dzielili” – wezwał.

Świątynię wypełnili uczniowie ze swymi nauczycielami i opiekunami. Obecni byli przedstawiciele rządu, władz samorządowych i miejskich.

Głos zabrała Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego. Zauważyła, że niesienie pomocy innym jest wartością szczególną, zwłaszcza w dzisiejszych czasach pełnych dramatycznych i skomplikowanych sytuacji życiowych. „Żyjemy po to, by życie innych uczynić mniej trudnym, a hospicjum jest miejscem miłości – domem, w którym walczy się z bólem, łagodzi cierpienie fizyczne i duchowe” – powiedziała, inaugurując 20. edycję „Pól Nadziei”.

Na zakończenie nabożeństwa delegacje szkół otrzymały cebulki żonkili do zasadzenia w swoich szkołach, aby w nowym sezonie wiosennym można było przeprowadzać żonkilowe kwesty na rzecz stacjonarnego hospicjum.