Wizyta Ministra Stanisława Szweda w hospicjum

Statystyki wskazują, że zachorowalność na nowotwory w naszym kraju wzrasta. Toteż wymagania związane z opieką nad tymi chorymi są coraz większe. Jak rozwiązuje się trudne problemy opieki nad chorymi w stacjonarnym Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej przy ul. Zdrojowej 10, zapoznał się Stanisław Szwed –  wiceminister w resorcie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podczas spotkania z jego pracownikami 23 maja br.

Aktualne warunki wsparcia terminalnie chorych z uciążliwymi dolegliwościami fizycznymi i psychicznymi przedstawiła  Grażyna Chorąży – prezes Zarządu Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, prowadzącego  Hospicjum.  Stwierdziła, że stworzono pacjentom w Hospicjum  prawdziwy dom. Wszystkie potrzeby chorych są tu zaspakajane na  najwyższym poziomie. Dobry zespół lekarsko-pielęgniarski stara się zapewnić jak najlepszą opiekę medyczną.

Pacjenci przebywają w 2-osobowych salach, mają łóżka elektrycznie regulowane i materace przeciwodleżynowe, przystosowane do potrzeb obłożnie chorych. Pokoje posiadają klimatyzację, telewizję, ogrzewanie podłogowe, dostosowaną dla chorych dużą łazienkę. Placówka jest wyposażona  w niezbędny specjalistyczny sprzęt medyczny. W Hospicjum jest kaplica, są pokoje gościnne dla odwiedzających, dobry system komunikacji pomiędzy chorymi a pielęgniarką. Do budynku przylega zadbany ogród.

Dla pacjentów organizuje się różnego rodzaje imprezy, spotkania, przedstawienia artystyczne, aby ciekawie wypełnić im trudne życie codzienne.

Przy Hospicjum Stacjonarnym zostało zorganizowane Hospicjum Domowe. Chorzy z udokumentowaną, aktywną, zaawansowaną i postępującą chorobą nowotworową mogą zostać objęci opieką w domu. Lekarz odwiedza chorego, co najmniej 2 razy w miesiącu, pielęgniarki spotykają się z chorym 2 razy w tygodniu. W razie potrzeby wizyty odbywają się częściej. Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego, profilaktyki przeciwodleżynowej. Hospicjum Domowe jest dla rodzin dobrym, bezpiecznym miejscem, gdzie w razie komplikacji i szukania pomocy, mogą się zwrócić pod nr kom. 518 559 389.

Słuchając relacji pracowników Hospicjum wiceminister ocenił pozytywnie ich osiągnięcia i dotychczasowe działania, zasugerował miejsca, gdzie można szukać pomocy. Wspomniał również, że ostatnio została opracowana Narodowa Strategia Onkologiczna, która ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej. Będzie na pewno pomocna w rozwiązywaniu trudnych problemów w organizacji opieki nad chorymi, również w hospicjum.

Podczas spotkania była też okazja do rozmowy z pacjentami. Jeden z nich pan Tomasz na pytanie wiceministra Stanisława Szweda o ocenę pobytu w Hospicjum wyraził duże zadowolenie, stwierdzając: „Mam tu dobrą opiekę, nie miałem jeszcze w innych szpitalach takiej, dziękuję, że mogę tu być.”

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy